خانه / مقاله / اجتماعی / مهدویت و اعتقاد به ظهور از مشترکات شیعه و سنی است

مهدویت و اعتقاد به ظهور از مشترکات شیعه و سنی است

امام جمعه اهواز گفت: موضوع مهدویت و اعتقاد به ظهور از مشترکات بین شیعه و سنی است و بسیاری از روایاتی که در باب مهدویت وارد شده مورد قبول هر دو مذهب است. ۱۳۹۶/۵/۳ سه شنبه

به گزارش آستان نیوز، آیت‌الله محسن حیدری در سلسله نشست‌های تخصصی «صراط السوی» ویژه زائران عرب زبان با محوریت موضوع «همگرایی اسلامی در پرتو اندیشه مهدویت» که در سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، گفت: مهدویت یکی از موضوعات وحدت آفرین برای جامعه اسلامی است.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت در جامعه مسلمین، ابراز کرد: خداوند در قران کریم فرموده است: «همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و از تفرقه و اختلاف بپرهیزید» و این آیه نشان‎‌دهنده اهمیت اتحاد از دیدگاه دین مبین اسلام است.

نماینده ولی فقیه در اهواز افزود: ریسمان الهی مصادیق بسیاری دارد که از جمله این مصادیق توحید، نبوت، معاد، اعتقاد به رسالت خاتم الانبیاء(ص)، قرآن کتاب مقدس مسلمین و کعبه به عنوان قبله مسلمانان است که همه اهل سنت و شیعیان به این موارد اعتقاد دارند.
وی ابراز کرد: مجموعه این اعتقادات همان ریسمان الهی است که در قرآن به آن اشاره شده و مسلمانان برای حفظ اتحاد باید در یک صف باشند تا به تعبیر قرآن مانند «بنیان مرصوص» سخت و شکست ناپذیر شوند.
امام جمعه اهواز در ادامه به یکی دیگر از آیات قرآن که در مورد وحدت مسلمین است اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن فرموده است «به یهود و نصاری بگو که ما در کلمه توحید با هم مشترک هستیم و همه به خدای واحد و یکتا اعتقاد داریم».
وی با تاکید بر ضرورت حفظ مشترکات در جامعه اسلامی، اظهار کرد: برای حفظ وحدت باید به «حبل الله المتین» یعنی ریسمان محکم الهی چنگ بزنیم که در روایات از حضرت صاحب الزمان(عج)  به عنوان ریسمان محکم الهی یاد شده است.
نماینده ولی فقیه در اهواز، امام معصوم را سبب متصل بین زمین و آسمان دانست و اظهار کرد: امام معصوم اهل زمین و آسمان را به هم متصل می‌کند و واسطه فیض الهی برای زمینیان است.
وی تصریح کرد: خداوند از زمان خلقت حضرت آدم برای خود در روز زمین خلیفه و جانشین قرار داد و این خلافت استمرار دارد و در زمان ما نیز حضرت مهدی(عج) خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین هستند و این اهل تسنن نیز به این موضوع اعتقاد دارند.

آیت‌الله حیدری ادامه داد: آیات بسیاری در قران کریم که کتاب همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی است بر موضوع مهدویت دلالت دارد. از جمله این آیات «هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی دین کله» و آیه «ولقد کتبنا فی الزبور ان الارض یرثها عبادی الصاللحون» است.
وی عنوان کرد: علاوه بر آیات کتاب خدا، روایات بسیاری از بزرگان اهل تسنن و همچنین ائمه معصومین(ع) شیعیان نیز بر موضوع مهدویت دلالت دارد.
لازم به یادآوری است؛ سلسله نشست‌های تخصصی «صراط السوی» ویژه زائران عرب زبان در ایام دهه کرامت رضوی؛ یکم، دوم و چهارم مرداد ماه با حضور آیت‌الله حیدری؛ امام جمعه اهواز در محل سالن اجتماعات دانشگاه اسلامی رضوی برگزار می‌شود.

درباره ی komeil

همچنین ببینید

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی برخی نگرانی‌ها نسبت به آینده‌ی انقلاب

به گزارش انوار مهدی (عج) در آستانه‌ی سالگرد شهادت شهید مدافع حرم محسن حججی، خط …

دیدگاهتان را بنویسید